Немате ставки во вашата кошничка.
Close
Пребарување
Filters
Swisslion Kadino

Пилешко со зеленчук

Пилешко со зеленчук

Припремете вкусно пилешко на едноставен, брз и здрав начин...

Состојки потребни за четири особи:

6-8 парчиња пилешко

200 гр млади компири

1 компир

2 пашканата

2 моркова

30 гр оригано

60 мл масло

30 гр сенф

Рендана кора и сок од еден лимон

Припрема

Загрејте ја рерната на 180 степени. Измијте го зеленчукот, изљупете го компирот – но не го сечете, а пашканатот и морковите исечете ги на кришки. Додајте сол и бибер спрема ваш вкус и прелијте со малку масло. Подмачкајте го плехот, ставете го зеленчукот и печете 30 минути.

Засечете го со остар нож секое парче пилешко. Помешајте го сокот од лимон и кората, сенфот, ориганото, солта, биберот и премачкајте го месото. Додајте го во зеленчукот и печете 30-40 минути додека месото и зеленчукот не бидат готови.

Сервирајте со сезонска салата.

Оставете коментар