Немате ставки во вашата кошничка.
Close
Пребарување
Filters
Swisslion Kadino

Риба во исхраната на бебето

Риба во  исхраната на бебето

Кога да внесувате риба во исхрана на бебињата?

 

Рибата е најдобар хранлив балансиран продукт, полесно се вари од месото и е полна со витамини и минерали. Покрај тоа, содржи омега 3 масни киселини, и има помалку маснотии и холестерол, особено во однос на црвено месо.

 

Омега 3 масните киселини мора да се внесуваат преку храна, бидејќи човечкиот организам не е во можност да ги создаде а се од суштинско значење за развојот на мозокот.

 

Истражувањата покажаа дека воведувањето риби во храната за бебиња до 9-тиот месец го намалува ризикот од егземи и други проблеми со кожата.

 

Во почетокот може да ја варите рибата за вашето бебе, а подоцна (од осмиот месец) да се пече во рерна или да се пече на скара. За време на подготовката, дозволено е додавање маслиново масло и билни зачини.

 

Ако ја варите, потребни се десет минути за да биде готова. Бидете сигурни дека е готова со тоа што ќе ја боцнете со вилушка. Ако  лесно се одвојува од вилушката, тоа значи дека е готова. Кога се пече, потребни се десет минути на едната страна за парче дебело околу 2,5 сантиметри.

Паштета од туна за бебиња

Домашна паштета од туна е одличен избор за појадок на бебето по 9-тиот месец. Можете да ја подготвите на следниов начин:

 

   Измешајте една конзерва туна во парче со две цврсти жолчки, две кафени лажички кремсир, две кафени лажички сенф , и  доколку сте вовеле и белки во исхраната на бебето и малку мајонез додадете.

   Со оглед на тоа дека добивате поголема смеса за еден оброк за бебето, можете да одделите еден дел од неа и да додадете мајонез, бибер и сол и така да добиете појадок за целото семејство.

   Послужете со парче двопек, леб,крекери или тост леб.

Оставете коментар
Close