Немате ставки во вашата кошничка.
Close
Пребарување
Filters
Swisslion Kadino

Ручек за бебиња: Бебе пире од грав

Ручек за бебиња: Бебе пире од грав

Одличен ручек за малку постаро бебе на возраст од 10 месеци ... и постари

Состојки:

грав

морков

магдонос

кромид

Подготовка:

Сварете произволна количина на грав околу половина час. Фрлете ја првата вода.

Потоа додадете нова вода и многу моркови, магдоносот и три кромид исечени на ситно.

Гответе додека не омекне.

На вашето бебе постаро од 10 месеци, преку цедалка испасирајте му ги зрната грав, многу моркови, магдоносот, а густината треба да се регулира со течност од готвењето.

 

ЗАБЕЛЕШКА: Исчистениот и измиен грав се препорачува да постои во ладна вода неколку часа за брзо готвење. Кога ќе го одделите делот за бебето, додадете на остатокот зачини по желба.

 

Оставете коментар
Close