Немате ставки во вашата кошничка.
Close
Пребарување
Filters
Swisslion Kadino

Шеќерот и солта не се за бебиња!

Шеќерот и солта не се за бебиња!

Светската агенција за воспоставување на стандарди за храна објави извештај за исхраната во кој родителите се советуваат да не им даваат на бебињата на возраст под една година  храна која содржи шеќер и сол. Максималната дневна содржина на сол што е безбедна за мали деца од оваа возраст е 1 грам. Освен тоа, треба да се земе предвид изборот на oризови и пченични снегулки, бидејќи многу производители во нивните производи додаваат сол и шеќер. Значи, кога  купувате индустриска храна за бебиња, внимателно прочитајте ја нејзината содржина! Би било најдобро да се одлучите за органска храна за бебиња.

Оставете коментар