Немате ставки во вашата кошничка.
Close
Пребарување
Filters
Swisslion Kadino

Упатство за нега на коса за девојчиња: кои шампони се дозволени, и кои фризури треба да се избегнуваат

Упатство за нега на коса за девојчиња: кои шампони се дозволени, и кои фризури треба да се избегнуваат

За да косата на  вашата ќерка биде убава и здрава, имајте во предвид дека таа е доволно хранета, но при тоа да не биде третирана премногу силно.

Косата на вашата девојка е чувствителна и треба да обрнете внимание на нејзината грижа.

 

Прво и основно правило е дека косата никогаш да не ја бришете енергично по миење (косата се состои од кутикули наредени една врз другатака што слоевите задржаат влага, а силното триење ги отвора, и тоа резултира со губење на влагата, но, исто така, сува и кршливи коса) .

 

Еве некои повеќе важни совети за соодветна грижа за природна коса:

 

Избегнувајте хемикалии

Косата на вашето дете е сеуште во развој, и не треба да бидат изложени на груби хемикалии,  што може да предизвикаат изгореници, а понекогаш може да доведе до непоправлива штета. Вашето дете веројатно ќе заврши со слаба и ретка коса.

 

Одржавајте ја главата здрава

Здравата глава значи здрава коса, па најчесто користите вода и комбинација од уље за коса со шеар путер за коса за да ја одржите влажноста.

Чувајте ја косата на детето хидрирана

Ова може да го постигнете преку редовнотретирање, одржувајќи ја косата со комбинација на вода и балсам (за хидратна и подхранување), а потоа затворете  со комбинација на масло за коса и шеар путер.

 

Избегнувајте премногу цврсти плетенки

Плетенките имаат практична заштитна улога, бидејќи краевите на косата не се изложени на елементи кои ги сушат и ги кршат. Клучот не е да ги плетете премногу цврсто, ниту да ги направите на рабовите, за да не предизвикате губење на косата.

 

Изберете производи специјално дизајнирани за деца

Главата на детето е многу чувствителна и сеуште се развива, и е склона кон кожни состојби, како што е егзема. Поради оваа причина е важно да се користат производи кои  содржат парабени, сулфати, минерални масла или натриум. Ако сами ја одржувате и вашата природната коса, не се препорачува да се користат истите производи, бидејќи  производите за возрасни можат да содржат состојки во количина што не соодветствува на развојот на кожата и главата на детето.

 

Користете природни состојки

Производите кои содржат зелен чај и масла, како што се кокос, аргани или маслинки, секогаш се најдобриот избор.

 

Совети за раст на косата

- Бидете сигурни да ја третирате косата длабински најмалку еднаш месечно, бидејќи длабоката регенерација дава дополнителна влажност на косата.

 

- Никогаш немојте силно да ја избришете косата после миење, но нежно отстранете го вишокот течност со крпа.

 

- Држете ја влагата користејќи комбинација на природни масла како кокос, Арга со путер.

 

- Користете ги прстите за да ја одмрсите косата и да ја стилизирате косата наместо да користите фен.

Оставете коментар