ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Деца   >  Моќна салата како природен лек за лечење на кандидa
  Моќна салата како природен лек за лечење на кандидa

  Моќна салата како природен лек за лечење на кандидa

   Кандидата е многу честа појава, како кај децата така и кај возрасните. Главно се појавува во устата, кожата, цревата, гениталиите…Доколку на време не почне да се лекува, таа може сериозно да го загрози вашето здравје. 

  Покрај класична терапија, постојат и неколку природни лекови кои може да ви бидат од огромна помош. 

  Против кандида, покрај терапија, многу е важно и промената во начинот на исхрана. Треба да се избегнувајте намирниците кои се богати со јаглехидрати, скроб, нерастворливи влакна и тоа затоа што со нив се хранат габите. Исто така и чајот од кантарион е ефикасно средство против кандида. Пригответе една лажичка кантарион прелиена со 2 дл зовриена вода . Секој ден пијте по 3 пати на ден млака шолја од овој чај. 

  Овој рецепт за салата кој ќе ви го претставиме која растот на габите ќе го задржи под контрола и ќе му помогне на телото да се избори со кандида се состои од:

  Состојки:

  – 1 шолја јогурт

  – 2 чешниња бел лук

  – 1 морков

  – ½ лажица изрендан ѓумбир

  – ½ лажица цимет

  Припрема:

  Изрендајте го белиот лук, морковот и помешајте ги со ѓумбирот. Додадете го јогуртот и циметот. Се добро промешајте и оставете малку да отстои. Оваа салата јадете ја еднаш дневно секој ден.

  Пробајте го, има многу луѓе на кои им било од огромна помош.