ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Деца   >  Може ли близнаците да спијат во ист кревет?
  Може ли близнаците да спијат во ист кревет?

  Може ли близнаците да спијат во ист кревет?

  Дали да купите два кревети или не, е една од дилемите на идните родители кои очекуваат близнаци. Прочитајте што препорачуваат педијатрите …

  Сетете се како вашиот  кревет е празен, кога партнерот не е таму. Размислете како би чувствувале да сте заедно 24 часа, 35 недели и одеднаш да ве одвојат …

   

  Односот помеѓу близнаците е многу силен. Постои уште пред раѓањето, и продолжува во првите недели по нивното пристигнување. Поради оваа причина, повеќето педијатри препорачуваат да ги ставите вашите деца во ист кревет. Ќе им биде удобно? Се разбира! Подобро им е на близнаците кога се еден на друг, затоа што така беше и пред да се родат.

   

  Затоа, нека спијат заедно, бидејќи тоа нема да претставува проблем за нив (дури и напротив), и тоа е безбедно, особено во првите неколку недели кога тие се добро повиени и кога не се превртуваат многу.

   

  Во моментот кога бебињата почнуваат да се дружат и да се удираат, направаете нов план и ставете преграда ви креветчето. Така секое бебе ќе има простор за себе.

  Со преграда можете да ги држите неколку недели додека бебеињата не пораснат. После тоа се потребни посебни кревети.