ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Деца   >  На бебето за спиење му е потребен празен кревет
  На бебето за спиење му е потребен празен кревет

  На бебето за спиење му е потребен празен кревет

  Спиењето, или недостатокот од него, е, секако, еден од најголемите проблеми на новопечените родители. Ако ви е полесно, ќе ви донесеме неколку факти кои сигурно не ги знаете, што ќе ви помогнат да разберете зошто бебињата не спијат како сите други.

  Бебињата навистина можат да го заменат денот со ноќта

  Точно е дека некои бебиња, кога доаѓаат во светот, се целосно ги збркуваат денот и ноќта , што значи дека спијат во текот на денот, а во текот на ноќта се будат и на младите родители им претставуваа голем проблем. Бебињата кои се будат во текот на ноќта на еден час, сакаат да јадат, или само сакаат малку внимание може многу да ги исцпат родителите.

  Обидете се да го почитувате советот за спиење кога спие бебето и вие да спиете , и не се грижите за фактот дека оваа ноќ и ден замена нема да трае вечно, бидејќи повеќето бебиња влегуваат во еден вид на ритам за спиење по еден месец.

   

  Спиењето на бебето е непредвидливо

  Во првите недели по породувањето, бебето нема да биде будно повеќе од два часа во текот на денот или ноќта во повеќето случаи. Во просек, бебињата спијат помеѓу 14-18 часа во текот на првите недели, а 12-16 часа по навршен месец. И покрај сето ова, овој ритам за родителите може да биде многу исцрпувачки. Околу 71 отсто од новите родители велат дека недостатокот на спиење е најтешкиот дел од грижата за новороденчето.

   

  И покрај фактот што бебето најчесто јаде и спие, ние не можеме да направиме неколку часа спиење во контуниутет, и ова резултира со недостаток на енергија. Друга причина е дека распоредот за спиење на бебето е доста непредвидлив, понекогаш можат да спијат четири часа во контуниутет, а понекогаш не повеќе од два.

   

  Новородените деца немаат потреба од целосна тишина за спиење

  Повеќето родители кога бебето спие главно се обидуваат да не произведува никаков звук, одиме на прсти и нечујно дишат и молчат иако за ова нема потреба, бидејќи на бебињата не им треба целосна тишина за спиење.

  На бебето за спиење му е потребен само празен кревет

  За да може бебето добро да спие, не му требаат шарени ќебиња, јоргани, декоративни перничиња и плишани играчки. Бебето треба да спие во кревет каде што им само цврст душек покриен со чаршав, а во последниве години експертите сугерираа дека најбезбедната положба за спиење е на грб или на страна.

  Отстранете ги сите кадифен играчки,перниѓиња или јоргани што сте ги наместиле во креветчето и на тој начин го намалувате ризикот од ненадејна смрт на доенчиња, а бебето ќе спие подобро.