ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Практични Мајки   >  На што треба да обрнете внимание кога купувате детска количка?
  На што треба да обрнете внимание кога купувате детска количка?

  На што треба да обрнете внимание кога купувате детска количка?

  Кои видови колички постојат и кои се нивните опции? Кои колички се идеални за вашите деца? Како да ја одберете правата? Еве неколку совети …

  Прво треба да  размислите за возраста и бројот на деца, бидејќи се разбира ако имаш близнаци или тројка, ќе треба посебна количка за близнаци.

  Позиција: Ако возите новороденче во количката, имајте на ум дека седиштето мора да се спушта до лежечко ниво, и добро е да имате неколку нивоа на приспособување.

   

  Монтажа: Проверете ги механизмите за склопување и расклопување и пробајте ги додека сте во продавницата за да бидете сигурни дека тие не се комплицирани да се справите. Размислете за тоа како во еден момент ќе се шетате сами со бебето па механизамот треба да биде едноставен и лесно да се склопи и тоа ќе можетеда го сторите со една рака.

   

  Висина на рачката: Исто така, важноста на висината и подвижноста на рачката се важни. Би било добро ако висината може да се прилагоди за да одговара на секој, без разлика на висината. Најдобрата висина на рачката е да ви биде до половината.

   

  Безбедносни ремени: безбедносните ремени мора да функционираат совршено за безбедноста на детето, особено кога детето почнува да седи. Ремените на стандардни колички обично се ставаат во три точки, поставени над рамената на детето и помеѓу нозете. Ако количката е наменета за нерамни терени тогаш ремените се врзани во пет точки.

   

  Прилагодлива рачка: Постојат колички каде рачката може да се помести така што детето ќе се соочи со вас. Овој тип детска количка е практичен ако детето е вознемирувано или ако сонцето му оди во очите.

   

  Безбедност на децата треба да биде најважна: колички не смее да има дупки, каде што децата може да ги заглават прстите(особено проверитекаков е механизмот на отворање и затворање), треба да биде силна и стабилна, бидејќи не треба да се очекува дека сите деца мирни ќе седат во нив.

   

  Големина на  количката: Ако живеете во зграда, многу е подобро да купувате полесни и помали колички, кои се лесни за носење и преместување. Исто така, лифтовите во зградите не се иста ширина, па затоа би било добро да се измери лифтот пред да се купи за да се осигура дека ќе ја собира. Големината на гепекот, исто така, одредува која големина на количка ви одговара.

   

  Тежина на количката: Потешките колички  се постабилни и побезбедени, но полесните колички се полесно да се транспортираат или ако ви треба да ги преземете преку скалите кога сте со дете.

   

  Тркала: Поголеми тркала даваат поудобно возење и издржливи се на нерамен терен, па ако се планира да се вози на детето во градот или било каде каде што нерамен терен поголеми тркала се препорачливи. Важно е тркалата да се ротираат и да се заклучат кога е потребно.

   

  Материјал: Секогаш е попрактично лесно да се одржува материјалот за детската количка. Шушкавите материјали полесно се бришат од памучни ткаенини. Покривот за количката треба да може да се отстрани и може да се измие во машината, а после миењето лесно се сместува на количката. Бојата на материјалот е ваш изборот но неутрални бои,  за девојчињата и момчињата секогаш е добар избор ако планирате повеќе деца.

   

  Покрив: Покривот е многу важен за количката, бидејќи го штити детето од сонце, дожд и ветер. Проверете колку што  можно покривот да се спушти ако имате количка каде рачката не може да се премести на другата страна. На покривот може да има прозорец преку кој секогаш може да се види детето.

   

  Корпа: Корпата е многу практична, бидејќи можете да ги ставите сите неопходни работи за одење и купување. Ставањето на работите во кошницата е секогаш побезбедно, бидејќи ако е тежок товарот на рачките, количките може да се превртат.

   

  Навлака за нозете: Со количката, често може да се добие навлака за нозете, која се закачува на подлогата. Многу е добра за зима, бидејќи не мора да се стави ќебе за да го заштитите детето.

   

  Прекривка за дожд: Овие навлака, исто така, се вклучени со повеќето детски колички, практично е дека во секој момент можете да ја поставите на количка брзо и лесно ако почне да врне дожд или снег, а детето секогаш ќе бидат заштитено.