ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Здрава исхрана   >  Највкусен прилог на секое јадење: Кремаст карбонара компир
  Највкусен прилог на секое јадење: Кремаст карбонара компир

  Највкусен прилог на секое јадење: Кремаст карбонара компир

  Во продолжение на овој текст ви претставуваме рецепт за карбонара компир кој децата ќе го обожаваат.

  Потребно ви е:

  5-6 компири

  200 гр. шунка или сланина

  30 мл. масло

  Една лажичка мајчина душичка

  Карбонара сос (готов или домашен)

  30 мл. свежо млеко

  70 гр. рендан кашкавал

  Припрема:

  Компирот излупете го и исечете го на кругови. Редете го во сад за печење заедно со ситно исецкана шунка. Прелијте со масло и со малку вода, покријте со фолија и печете на 200 степени околу 40 минути.

  За тоа време изматете го прашакот за сос заедно со млекото или направете домашен од павлака, јајца и пармезан. Кога ќе ја отстраните фолијата од садот, прелијте го компирот со сос и вратете го во рерна на 5 минути.

  После тоа извадете го и посипете го со рендан кашкавал, па пак вратете го во рерна додека кашкавалот не се запече.

  На здравје!