ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Здрава исхрана   >  Направете домашна Нутела, без адитиви
  Направете домашна Нутела

  Направете домашна Нутела, без адитиви

  Направете домашна Нутела, без адитиви

  Никој нема да го одбие овој фантастичен вкус. Рецептот за домашна Нутела е прилично едноставен, а ќе имате околу 1.5 литри од ова слатко задоволство. Направете сами Нутела (без адитиви) и израдувајте ги своите деца.
  Состојки
  – 1 Литар млеко
  – 200 грама квалитетен путер
  – 6 лажици како прав
  – 200 грама шеќер во прав
  – 1 јајце
  – 200 грама лешник
  Припрема
  1. Лешникот смелете го или изблендирајте го (што поситно тоа подобро)
  2. Помешајте го какаото, брашното и шеќерот во прав. Додадете пола литар млеко и јајца и добро промешајте.
  3. Втората половина од млекото ставете ја во тенџере и вријте
  4. Додека млекото се вари постојано мешајте, додадете ја претходната смеса. Додадете ги лешниците и мешајте.
  5. Намалете го оганот и постојано мешајте се додека смесата не се згусне. Тргнете се од шпоретот, додадете путер и мешајте.
  6. Кога ќе се олади промешајте со миксер. Ставете го во тегли. Ставете го во фрижидер цела вечер.
  7. Уживајте во незаменливиот вкус.