ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Практични Мајки   >  Направете го сами вашиот балзам за усни
  Направете го сами вашиот балзам за усни

  Направете го сами вашиот балзам за усни

  Поголемиот дел од жените, во својата чанта имаат сигурно по три различни балзами за уста.
  Ако ви е доста купување балзами за усни, ви поклонуваме рецепт за домашен, миризлив, здрав и природен балзам со кој вашите усни ќе станат меки и убаво неговани. Откако еднаш ќе го испробате овој рецепт, ќе посакате да го направите одново и одново…па ете и идеја за подарок со кој ќе можете да ја израдувате било која дама, девојка, мајка, жена.

  balzam
  За ваков балзам потребно е:
  – 3 лажици за кафе пчелин восок
  – 2 лажички шиа-путер
  – 4 лажички кокосово масло
  Во рерна загрејте ги сите состојки, околу 30-тина секунди, па целата маса излијте ја во мали кутивчиња во кои ќе го чувате балзамот. Отако ќе ги наполнете, оставете ги добро да се соединат, да стане цврста сместата и да се оладат.

  Совет плус: Доколку ја следите точно рецептата и ги ставите сите состојки како што се пишани, ќе добиете поцврст балзам кој нема да ви се стопи и раслее на сите страни во вашата чанта. Но, тоа не значи дека нема да се топи на допир на вашите усни, лесно ќе можете да го нанесете и намачкате. Меѓутоа, ако сакате повеќе течни балзами, стабете помалку од пчелиниот восок а повеќе од кокосовото масло.