ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Практични Мајки   >  Направете каса од шише
  Направете каса од шише

  Направете каса од шише

  Со цел вашите деца да научат важна лекција за парите и заштедата, помогнете им да направат каса во форма на авион. Ставете го на биро или полица каде што ќе може секој да стави пари во него. Ако сте упорни и доследни, може ќе заштедите доволно за убаво патување.

   Потребно е

  – празно пластично шише од 1/2 литар или 1 литар

  – хартија во боја

  – ножици

  – суперлепак и

  – молив / фломастери

  Отстранете ја налепницата од шишето и исечете ја на едната страна за да ги вментнувате парите.

  Потоа нацртајте ги крилјата на авионот, правоаголници од кои ќе ги направите крилата и пропелерот кои ќе бидат поставени на отворот на шишето.

  Трупот на авионот може да биде бел ,а крилата и прозорците во различни нијанси на сино, но можете да користите и други бои доколку сакате. Прозорците ќе бидат убави ако ги нацртате и обоите со фломастери.

  Прво околу шишето, ставете хартија за трупот, потоа за крилата и за пропелерите, како на сликата.

  Кога добро ќе се исуши, авионот-каса ќе биде спремен за ставање на парички.