ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Практични Мајки   >  Направете сами балзам за усни
  Направете сами балзам за усни

  Направете сами балзам за усни

  Балзамот за усни, е дел во козметика кој не е премногу скап, но ако пресметаме колку често го купуваме, вкупната вредност и не е баш толку мала. На крај на денот, природното е сепак природно. Зошто да не пробате?

  Овој природен балзам за усни ќе ве штити од сушење на усните од ( сонце, студ) и ќе ви даде природна влажност.

  prakticnamajka, balazamzausni, babyshop, majka, roditeli, deca, родители, деца, балзамзаусни, практичнамајка

  Се што е потребно е :

  • 15 грама восок
  • 4 лажици масло од јојоба, бадеми и маслинки
  • ¼ лажица витамин Е (кое можете да го купите во сите аптеки)
  • 7 капки есецијално масло од лаванда
  • Една лажица мед
  • prakticnamajka, balazamzausni, babyshop, majka, roditeli, deca, родители, деца, балзамзаусни, практичнамајка

  Во мал сад, загрејте ги маслото и восокот. Бидете сигурни дека температурата е многу ниска, ако се плашите, состојките можете да ги греете и на пареа. Откако восокот целосно ќе се стопи, тргнете ја мешавината на страна и брзо додадете ги есенцијалното масло и витаминот Е. Потоа дното на садот ставете го во ладна вода повторно продолжете да мешате додека го додавате медот. Откако ќе го додадете медот ставете ја сместа да се олади најмалку три часа.
  Ако сакате вашиот балзам да биде обоен во боја на бисквити заедно со медот, додадете и парче карамела или какао.