ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Здрава исхрана   >  Направете здрава паштета за Вашето бебе или дете
  Направете здрава паштета за Вашето бебе или дете

  Направете здрава паштета за Вашето бебе или дете

  Речиси сите се согласувате дека паштетите не се за деца – содржат конзерванси и адитиви, а месото во нив често е сомнително. Сепак, тоа не значи дека вашето дете, или дури и бебе, не може да јаде здрава и вкусна паштета за појадок или вечера.

   

  Ние ви подготвивме неколку вкусни и многу здрави рецепти за паштети кои можете брзо и лесно да ги направите дома.

   

  Паштета со  пилешко

  Потребно:

  Парче пилешко бело месо

  1 морков

  1 корен од магдонос или една четвртина од целер

  Малку магдонос

  Неколку лажици павлака или маслиново масло

   

  Подготовка: Исечете го пилешкото на парчиња и ставете го да се готви. По 5-10 минути, додадете сецкани моркови и магдонос или целер корен. Кога ќе  се свари, фрлете ја  водата, додајте ги другите состојки и изблендирајте или измиксирајте.

  Забелешка: Оваа паштета е идеална за бебиња кои штотуку почнале да јадат месо. За постарите деца, исто така, може да додадете лук, или ловоров лист во садот каде што го готвите месото  , а моќе и малку да ја посолите. За подготовка истотака може да користите и друг дел од пилето освен градите.

   

   

  Рибја паштета со зеленчук

  Потребно:

  Парче  риба

  Засушен црн кромид или парче праз

  1 чешне лук

  1 морков

  Малку магдонос

  Неколку капки масло или парчиња путер

   

  Подготовка: Рибата може да ја испечете во рерна или да ја  сварите во малку вода. Сварете го морковот и потоа ставете ги сите состојки во блендер и изблендирајте.

  Забелешка: Можете да додадете малку сол и црвен пипер запостарите деца.

   

   

  Паштета од пилешки џигер

  потребно:

   

  Парче пилешки џигер

  1 пиперка

  ¼ кромид

  30 гр путер

  1 лажица масло

  3 супени лажици кисела павлака

   

  Подготовка: испжете го џигерот на една лажица масло и додадете ја пиперката  и кромидот. Кога ке бидат исржени  додадете ги и другите состојки, па се изблендирајте.

  Забелешка: Пилешкиот џигер е најдобар  да го воведете во хранењето на новороденчињата по првиот роденден и по можност од домашни кокошки.

   

  Паштета од  авокадо

  Потребно:

  1 авокадо

  100 г крем сирење

   2 чешлиња лук

  Малку магдонос

   

  Подготовка: Све заедно изблендирајте во блендер.

  Забелешка: Ако смесата е премногу густа, можете да додадете малку кисела павлака. На постарите деца можете да додадете лажица сок од лимон и малку сол.