ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Практични Мајки   >  Нега на градите пред и по доење
  Нега на градите пред и по доење

  Нега на градите пред и по доење

  За да се избегне иритација, па дури и напукнатини на брадавиците, се препорачува градите да се масираат неколку минути пред доење. Исто така, се препорачува да ги миете рацете за да се избегне гливична инфекција предизвикана од – Candida Albicans, која е присутна кога бебето има мали бели точки во усната шуплина.

  Негување на дојките и доење

   

  Инфекцијата може да се пренесе на мајката за време на доењето и брадавицата може да стане црвена и болна. Иако ова е иритација, ова не е сериозен проблем и лесно може да се излечи со земање лекови што ги препишал лекарот. Дојките не бараат посебен медицински третман или некаков посебен производ, бидејќи секрецијата од жлезди на Монтгомерие ја обезбедува потребната влажност и заштита.

  Според експертите, важно е да ги миете рацете пред да започнете со доењето. Непосредно пред доењето измијте ја градата со млака вода и стерилна газа или практична влажна марамица, специјално наменети за бришење на градата за време на доењето.

  Бидете сигурни дека тие се изработени од природни материјали и супстанции и не бараат дополнително бришење. Покрај тоа, проверете дали тие не содржат активни супстанции кои ја сушат кожата или парфеми, што може да го смени природниот мирис на мајката и да го вознемират бебето.

   

  По доење, измијте ги градите со млака вода без сапун и оставете ги, секогаш кога е можно, да се исушат од воздухот. Препорачливо е да користите влошки за гради направени од природен материјал кој и овозможува на кожата да диши и секогаш да биде сува.

   

  Исто така, се препорачува и повремено да ги прскате брадавиците со капк од вашето млеко, особено во случај на распукување. Мајчиното млеко има својства кои стерилизираат, хранат, навлажнуваат и ја третираат кожата. Пред да го поставите бебето на градите, проверете дали носето му е е слободно и дали бебето може да дише слободно. Ако ви треба, можете исто така да користите физиолошки раствор.