ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Здрава исхрана   >  Неговото величество-јаболко
  Неговото величество-јаболко

  Неговото величество-јаболко

  Јаболко против болест

  Ако некој ни даде задача да направиме листа на овошје и зеленчук во однос на нивните позитивни својства и особини, веројатно ќе биде различна од личност до личност. Од друга страна, сигурни сме дека на секоја од овие листи, на самиот врв, ќе биде јаболкото.

  Иако јаболката не може да излечат каква било болест, нивниот дневен внес може да го спречи појавувањето на многу здравствени проблеми и болести.

  Здрави, со многу позитивни карактеристики, јаболката не е само што се уште на листата на храна која треба да се консумира, но, исто така, е храна, кои се воведува во правилна исхрана на најмладите. Експертите потврдуваат дека е одлично што децата во исхраната редовно имаат свежи јаболки, како и сокови од јаболко, пуре и овошна каша.

  Јадејќи јаболка детето е здраво и среќно

  Бидејќи тие се богати со влакна, јаболката обезбедуваат правилно функционирање на системот за варење, го регулираат апетитот и не одржуваат сити. Јаболкото, меѓу другото, поради тоа што содржи пектин и целулоза, го стимулира и регулира дигестивниот систем, цревната флора ,помага во тешкотии со варењето, особено дијареа и опстипација.

  Пектинот, исто така, придонесува за намалување на нивото на холестерол во крвта, и благодарение на каротенот, исто така, штити од ефектите на штетните УВ зраци.

  Како богата со калциум и фосфор, таа има позитивен ефект врз градбата на коските и забите. Исто така е важно да ги конзумира детето токму во периодот на раст и развој. Важно е во овој временски период да не ги навикнуваме децата на конзумирање на вештачки шеќери и засладувачи,тука на јаболкото кое е вистинскиот начин да се ослободиме од нив.

  Зрели јаболка содржат меѓу девет и 12 посто шеќер, а благодарение на големиот процент на јаглехидрати, особено фруктоза и гликоза, јаболкото го снабдува телото со енергија. Исто така успешно го хидрира телото, бидејќи содржи до 85% вода. Она што многумина не знаат е дека во јаболкото постои серотонин кој позитивно влијае на расположението подобро од чоколадото.

  Освен витамини Ц содржи и витамини А, Е, Б1, Б2, Б6, органски киселини, меѓу другите, јаболкова киселина, што е многу корисно за дезинфекција на цревото.

  Споменати витамини во јаболко допринесуваат за јакнување на имунолошкиот систем и се ефикасни во борбата против настинки, вируси, бактерии, што е особено важен факт во овој период кога има неконтролирани вируси и настинки.

  Освен овие позитивни влијанија, ова овошје е добро за здравјето на црниот дроб и помага да се елиминираат токсините и внесот на јаболка може да биде секојдневно и редовно. Јаболкото е исто така одличен избор во борбата против малигните клетки.

  Сето ова укажува на тоа дека јаболкото е плодот што, во која било форма, треба да го имаат децата на менито, но исто така и на нашето сопствено мени, и со негово дневно конзумирање спречуваме голем број на болести.