ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Деца   >  Необична кашичка со тиква и круша
  Необична кашичка со тиква и круша

  Необична кашичка со тиква и круша

  Тиквата, како и слаткиот компир, е е една од необичните намирници кои се идеални за припрема на бебешките кашички. Бидејќо бебето сака сладок вкус, тиквата може да се комбинира и со овојшје, па во овој случај ви предлагаме рецепт со круша. Кашичката е прилагодена за бебе со полни 6 месеци.
  Позитивните работи на тиквата е дека ретко предизвикува алергии и е одлична за варењето на храната. Одличен извор е на бетакаротен како и Витамин Ц и Е. За да сочувате хранливи состојки, ваквите кашички можете да ги припремите на пареа.
  Состојки
  1 средна тиква (околу 450 грама)
  1 зрела крушка
  (оваа количина е доволна за 6 порции и е погодна за замрзнување)
  Припрема
  1. Излупете ја тиквата, исечете ја на пола, исчистете ги семките и сецкајте на парчиња.
  2. Гответе на пареа околу 12 минути
  3. Излупете ја и исецкајте ја и крушката, потоа додадете ја тиквата и продолжете со готвење уште 5 минути или пак додека тиквата не омекне.
  4. На крај, измиксајте, за да добиете кашеста смеса.