ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Трудници   >  Обновете ја силата и енергијата во текот на летото!
  Обновете ја силата и енергијата во текот на летото!

  Обновете ја силата и енергијата во текот на летото!

  Обновете ја силата и енергијата во текот на летото!

  Пронајдете содржина која најмногу ви одговара, обновете ја силата и енергијата во текот на летниот одмор. Поминете дел од времето со вода која ќе ви помогне да се освежите и ќе ве смири. Морската вода, поради составот е богата со минерали и сол посебно благотворна за целиот организам, а морскиот зрак е полн со аеросол кој поволно влијае на дишниот систем.
  Природната светлост ве одмара за разлика од вештачката која ве замара и која поголемиот дел од нас е изложена во текот на целиот ден. Бучавата исто така има негативенно влијание врз здрравјето, додека природните звуци, далеку од градската врева имаат благотворно влијание. Секако летото нам ни носи и многу опасности како што се дехидрацијата, претераното и неконтролирано изложување на сонце, летна цревна вироза, алергии, отровање од храна, убоди од инсекти.
  На прехраната во текот на летните жештини треба да и се посветите малку повече. За време на жепките денови, јадете помалку и по лесна храна. Тешката храна во текот на жешките денови предизвикува тромавост и дополнително го загрева организмот. Користете помалку сол а многу повеќе вода. Не е добро да пиете ледено ладни напитоци бидејќи тие го слабеат дигестивниот систем. Ладното предизвикува контракции-грчеви во телото, на сите нивоа и не дозволува потта и жештината да излезат од вас.
  Намирници и витамини кои се препорачуваат да се конзумираат се:
  Житарки, црвено обоен зеленчук и овошје, бетакаротен, витамин Б комплекс, Витамин Ц, Витамин Е, Цинк, Селен.