ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Здрава исхрана   >  Оброк во кој малечките ќе уживаат: Брокули во бешамел сос
  Оброк во кој малечките ќе уживаат: Брокули во бешамел сос

  Оброк во кој малечките ќе уживаат: Брокули во бешамел сос

  На овој начин, малечките сигурно ќе обожаваат брокули.

  Ако сакате вашите деца да јадат зеленчук, тогаш пробајте го овој рецепт за брокули.

  Потребно ви е:

  2 раце брокули

  Кашкавал (по желба)

  За бешамел:

  2 лажици масло или лажица путер

  Една лажица брашно

  2 dl млако млеко

  Сол

  Припрема:

  За да направите бешамел сос ставете го путерот или маслото во тавче. Кога ќе се загрее додајте брашно со константно мешање. Веднаш после брашното додајте млеко и нека се крчка на тивок оган 5-10 минути додека не се соедини. Цело време мешајте. Посолете по желба.

  Броколите кратко се бланшираат, потоа се ставаат во ватростална чинија, се прелеваат со бешамел сос и преку нив се ренда кашкавал. Се запекува во рерна кратко на пет минути само за кашкавалот да фати кора.