ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Практични Мајки   >  Одморена мајка е среќна мајка
  Одморена мајка е среќна мајка

  Одморена мајка е среќна мајка

  Мајките повеќето од работите ги прават со сон од само неколку часа. Секако не Ви требаат 10  часа спиење, но и со сон од само неколку часа не правите ништо добро. Се разбира дека не може да се очекува да бидете наспиени кога детето е болно или поради некои други непредвидени околности, но генерално може и треба да се зголеми квалитетот на спиењето.

  10 начини да се обезбеди повеќе сон

  1. Физичка активност

  Ако сте активни во текот на денот, полесно ќе заспиете. Не значи дека треба да се оди на аеробик, но  едно истегнување или попладневна прошетка може да помогне. Имајте на ум дека напорни вежби непосредно пред спиење може да Ви  направат проблеми и да предизвикате несоница.

  2. Студена спална соба

  Повеќето луѓе спијат подобро во соба со пониски температури. Проветрете ја областа за спиење и обидете се да спиете во мрак и тишина. Не е добро ако ТВ-уредот останува вклучен, или светлото е вклучено.

   

  3. Избегнувајте кофеин во вечерните часови

  Не пијте кафе и алкохолни пијалоци доцна попладне или вечер. Може да испиете чаша пиво или црвено вино. Имајте на ум дека некои видови на безалкохолни пијалоци, како  и слатки, може да содржат кофеин.

   

  4. Рутината е важна

  Можеби досега не сте размислувале за тоа, но рутината е важна и за возрасните, како и  за децата. Бидете сигурни дека заспивате навечер во слично време. Поставете рутина по заспивање на бебето (туш или релаксирачка бања, топло млеко, гаснење на телефонот …).

   

  5. Дремење

   

  Кратка дремка во текот на денот (10-30 минути максимум) ќе го подобри вашите когнитивните способности, ќе имате подобра концентрација, поостра меморија и намалувањето на симптомите на замор.

   

  6. Креветот е место за спиење

  Најдобро е што креветот може да се користи исклучиво за спиење и дружење со некој близок. Гледањето телевизија, испраќањето пораки и проверката на електронските пораки најдобро е да  се прави на друго место. Обидете се да не размислувате за секојдневни проблеми, работни обврски што ве чекаат и други обврски пред  спиење.

   

  7. Имајте место за спиење

  Избегнувајте да заспиете во дневната соба, детската соба или фотелјата. Веднаш штом ќе ви се приспие, одете во кревет. Ако не знаете каде заспивате, тоа може да биде извор на фрустрација и нарушување на спиењето. Важно е секогаш да го имате планираното место за спиење.

   

  8. Не лежи буден долго

  Ако  лежите во кревет навечер и ако не сте во состојба да заспиете по половина час, немојте да останете во креветот и да се вртите. Станете  да се прошетате, одете до тоалет, одете во друга соба, прочитајте нешто, може да ја средите облеката, се додека не ви се  приспие.

   

  9. Кажете НЕ на тешката храна во вечерните часови

  Не јадете зачинета и силна храна во вечерните часови. Ако се чувствувате дека вашиот стомак е полн, имате киселини, чувство на тежина и непријатност, тоа значи дека сте претерале со тешка храна.

   

  10. Водење на дневник

  Тоа може да изгледа чудно и детско за вас, но водењето на дневник е одличен начин да се опуштите. Вие не треба да се задржите на  класичен дневник, но, секако, може да се задржите на хартија и пенкало, мал лаптоп, или да користите некоја апликација на таблетот или на телефон. Запишете ги вашите грижи и мисли во неколку реченици, а потоа релаксирајте се и заспијте.