ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Деца   >  Општи принципи за нега на кожата на новороденчетo
  Општи принципи за нега на кожата на новороденчето

  Општи принципи за нега на кожата на новороденчетo

  Општи принципи за нега на кожата на новороденчето.

  Најдобрата нега е топла вода.

  -пред секое пресоблекување на бебето нанесете заштитна крема на интимните делови, а по бањањето нанесете крема на цело тело.

  – Доколку е потребно да се отстрани заштитната крема од кожата, тоа направете го нежно, со помош на минерални масла, никако со груби потези или пак сапун и вода.

  – Во најмладата возраст не треба да се користат пластичен веш.

  – Доколку детето има нормална кожа не е потребна посебно хидрантна крема

  – Пролазните промени не треба да се третираат

  – Појавата на чешање се превентира со прегрејување на телото на детето и потењето на детето.

  – Доколку вашето дете има остелива кожа треба да се користи крема специјална за осетлива кожа, посебно кај предвреме родените деца бидејќи се намалува течноста од кожата. Кремата го ублажува дерматитисот, делува смирувачки и не ја оштетува природната бариера.

  -Лосиони и масти не наносувајте на кожа која е влажна.

  – Најдобрата заштита на новороденчето од сонце покривајте ја со облека, или пак потполно избегнувајте излегување на сончеви зраци.

  – Во случај на појава од било какви проблеми поврзани со бебешката кожа, обратете се во педијатар.