ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Актуелно   >  Оризот ја лекува алергијата на полен?
  Оризот ја лекува алергијата на полен?

  Оризот ја лекува алергијата на полен?

  Јапонските научници развија генетски модифициран ориз за кој тврдат дека може да ги олесни симптомите кои ја придружуваат алергијата на полен. Новиот тип на ориз содржи ген кој произведува специјален протеин – причинител за алергија. Конзумирањето на овој вид ориз ја ублажува реакцијата на имунолошкиот систем и има ефект сличен на другите третмани против алергии во кои се воведува мала количина на алергени во телото за да се развие неговиот отпор. Се проценува дека повеќе од 20% од јапонските бебиња страдаат од алергија на полен (ринитис). Ако јапонската влада одобри производство на овој вид на ориз, ќе спаси милиони деца ширум светот кои страдаат од оваа непријатна (пролетна) болка.