ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Деца   >  Оваа мајка го храни бебето со млеко на друга жена – Дали во слична ситуација ќе се согласите да го нахранете детето со млеко на непозната мајка?
  Оваа мајка го храни бебето со млеко на друга жена -Дали во слична ситуација ќе се согласите да го нахранете детето со млеко на непозната мајка?

  Оваа мајка го храни бебето со млеко на друга жена – Дали во слична ситуација ќе се согласите да го нахранете детето со млеко на непозната мајка?

  Џоан Кембел (32), домаќинка од Сиднеј, беше пресреќна кога таа го роди својот првороден Хајден, кој сега има шест месеци. Сепак, по почетниот ентузијазам следеше големо разочарување, дури и за Џоан, бидејки која нажалост нејзиниот син неможел да цица.

   

   

  Џоан била решена дека по секоја цена да ја  избегне адаптираната формула, бидејќи била убедена дека од тоа Хајден има грчеви и затоа  на Фејсбук наречена мајки кои  го донираат своето млеко.се обратила на мајките кои го донираат своето млеко.

   

  Од нејзината молба многу се згрозиле, но исто така имало и женаи кои  одговориле на нејзиното барање и и донирале млеко. Во тој момент Хајден пиел околу еден литар донирано млеко од различни мајки.

   

  Сето ова функиционирало такашто Џоан  секојдневно  седнувала во автомобилот и ги собирала млечните донации од жени низ градот. Млекото било замрзнато во ќесички и е подготвено за употреба.

    

  – Дознав за таа Фејсбук група каде што мајките го нудат своето млеко дури и пред да се породам. Додека бев бремена, планирав да го дадам моето млеко на други мајки, но се покажа дека всушност мене млекото ми требаше. Благодарна сум на сите жени кои ме затрупаа со пораки кога пишував на Фејсбук дека ми требаше млеко. Наскоро се собраа осум жени кои ние  секојдневието донираат млеко, кое го чувам во фрижидер и го одмрзнувам секојдневно, бидејќи Хајден пие еден литар на ден. Се разбира, јас се соочиви со многу осудувања, бидејќи голем број од луѓето мислат дека тоа е одвратно, затоа што, како што велат, делиме телесни секрети. Точно е дека постојат некои болести кои се пренесуваат од бактерии во млекото, но јас се сомневам дека било која жена која го донирала нејзиното млеко како родител ќе го стори тоа – вели Џоан, која тврди дека нејзиниот син, има голем напредок, и успева да ја избегне формулата.

   

  И нејзиниот сопруг, Адам, целосно ги поддржува напорите на Џоан да го снабди своето бебе со природно млеко.

   

  – Адам секогаш ми верува целосно затоа што знае дека секогаш правам се најдобро во интерес на нашето дете. Би сакаланашето следно дете да можам да го дојдам природно и конечно да дознаам какво е тоа чувство “, вели оваа мајка.