ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Здрава исхрана   >  Овесни срца-посни и без глутен
  Овесни срца-посни и без глутен

  Овесни срца-посни и без глутен

  Потребно е:

  Суви состојки: 3 чаши овес (околу 250 g), 3/2 чаша кафеав шеќер (200 g), 1/2 лажичка сода бикарбона, 1/2 лажичка сол

  Влажни состојки: 1/2 чаша кокосово масло, 1/4 чаша природен сок од јаболко (без додаден шеќер), ванилин шеќер или арома од ванила.

  Подготовка:

  Уклучете ја рерната на 180 степени.Сите суви состојки ставете ги во блендер и смелете ги на најсито. Не ситно како брашно, но да биде фино.

  Додајте ги влажните состојки во блендер и миксајте додека се добро не се соедини. Извадете ја смесата од блендерот и со раце формирајте тесто. Изладете го тестото ако е премногу меко, ставете го 20 до 30 минути во фрижидерот за да се затегнете.

  Размесете го, ако се лепи, ставете го на хартијата за печење, и вадете срца со калап или други форми според вашите желби. Можете да го попрскате срцата со цимет пред да ги печете . Ставете хартијата за печење на плех, а потоа печете околу 15 минути.

  Ако сакате можете  да декорирате со смеса од околу 80 гр чоколада, 1 лажица кокосово масло и 1 лажица засладувач.