ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Здрава исхрана   >  Пченичната трева е дар од природата – Не пропуштај да дознаеш повеќе за нејзините бенефити!
  Пченичната трева е дар од природата - Не пропуштај да дознаеш повеќе за нејзините бенефити!

  Пченичната трева е дар од природата – Не пропуштај да дознаеш повеќе за нејзините бенефити!

  Пченичната трева ни дава дволно повеќе влакна од една кришка пченкарен леб. Доколку готвиме со нив се зголемуваат витамните кои ги содржи. 

  Зрната се богати со витамини Е, Ц, Б, аминокиселини, белковини, влакна, минерален фосфор, калциум и магензиум. 

  Од тие причини го штитат и зајакнуваат имунитетот како и мускулот на срцето. Го намалуваат штетниот холестерол и триглицериди. Позитивно влијаат и на нервите. Не штити од стрес, добро делува на микрфлората и ги стимулира цревата. Подолго време користење на пченичната трева, го подобрува видот, добро делува на забите, коските и кожата. 

  Доколку сакате да изгубите на тежина, задолжително во исхраната внесете ја пченичната трева. Долгото користење на пченичната трева исто така ќе влијае на гладот, ќе се чувствувате подолго време сити. Можете да ја јадете само неа или да ја користите како дел од храна, пример во салата, омлет, измешано со зеленчук и слично. 

  Почнете да го користите овој дар од природата и почувствувајте ги бенефитите! Производот можете да го најдете во продавниците на Bio Cosmos