ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Деца   >  5 ефикасни начини за да го смирите бебето
  5 ефикасни начини за да го смирите бебето

  5 ефикасни начини за да го смирите бебето

  Секое бебе е различно и секое бебе реагира различно, но сепак некои од овие начини можат да ви помогнат.

  Било да има гасови или грчеви, бебето кое неуморно плаче претставува многу тешка и вознемирувачка ситуација за родителите – посебно за оние на кои тоа им е прво дете.

  И сите сме доживеале во таквите ситуации да се чувствуваме беспомошно. Речиси да е невозможно да го утешиме, а понекогаш дури и самите родители знаат да заплачат поради својата немоќ да помогнат.

  Коликите нормално престануваат пред навршени четири до шест месеци. Нормално, секое бебе е различно, но постојат неколку работи кои можете да ги пробате, како би го утешиле или како би му ја олесниле непријатноста низ која поминува.

   Еве неколку предлози:

  -Најнапред, држете го бебето во прегратка во текот на епизодата на плачење;

  -Дајте му го препорачаниот лек од педијатарот за помош при варењето и ослободување на заробениот воздух во дигестивниот систем;

  -Можете да му припремите топла купка;

  -Исто така, доколку ви дозволуваат временските прилики излезете со на свеж воздух;

  -Почекајте вашето бебе да подригне после секое хранење.