ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Практични Мајки   >  Пет совети за успешно купување чевли
  Пет совети за успешно купување чевли

  Пет совети за успешно купување чевли

  Неколку кратки но важни совети за купување чевли за деца. И не грижете се, прв пат е најтешко, а потоа ќе ги купувате со поголемо искуство многу полесно и побрзо. И кога детето е поголемо, нека учествува во изборот на чевлите! Тоа е голема возбуда за нив.

   

   Изберете соодветен материјал – природна кожа или лен, кои може да се перат во машината за перење, е идеален избор.

     Внимавајте на ѓонот – најдобрите се нелизгачки и полу-тврди, кои имаат флексибилен преден дел и потврд околу петицата.

     Врвки, лепенки или патент? За почеток, најдобро е да ги одберете чевлите со врзување, така што вашето малечко потешко би ги одврзало, кога чевлите ќе престанат да бидат толку интересни, размислете за лепенки или за патент.

     Грижете се за големината. Детската обувка не треба да биде премногу голема или премногу мала. Постои толеранција од 0,6 cm во должината на чевелот.Некои немаат посебни влошки во нив со височина на подножјето на ногата.

     Важно е да се чувствувате пријатно. Земете го детето со вас за да ги проба. Нека биде мирно и сито. Дајте му време да се навикне на чевлите, но ако по два дена носење сè уште плаче кога ќе се обидете да му ги облечете, купете му други. Покрај тоа, проверете дека нема на нозете има плускавците, притисоците или било какво црвенило.