ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Здрава исхрана   >  Пилешко со зеленчук
  Пилешко со зеленчук

  Пилешко со зеленчук

  Припремете вкусно пилешко на едноставен, брз и здрав начин…

  Состојки потребни за четири особи:

  6-8 парчиња пилешко

  200 гр млади компири

  1 компир

  2 пашканата

  2 моркова

  30 гр оригано

  60 мл масло

  30 гр сенф

  Рендана кора и сок од еден лимон

  Припрема

  Загрејте ја рерната на 180 степени. Измијте го зеленчукот, изљупете го компирот – но не го сечете, а пашканатот и морковите исечете ги на кришки. Додајте сол и бибер спрема ваш вкус и прелијте со малку масло. Подмачкајте го плехот, ставете го зеленчукот и печете 30 минути.

  Засечете го со остар нож секое парче пилешко. Помешајте го сокот од лимон и кората, сенфот, ориганото, солта, биберот и премачкајте го месото. Додајте го во зеленчукот и печете 30-40 минути додека месото и зеленчукот не бидат готови.

  Сервирајте со сезонска салата.