ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Здрава исхрана   >  Пита од просо и спанаќ
  Пита од просо и спанаќ

  Пита од просо и спанаќ

  Потребно е:

  300 грама просо,

  3 литри вода,

  300 грама спанаќ,

  1 голем праз,

  8 лажици маслиново масло,

  сол и пржен сусам.

  здрава храна, деца, родители, babyshop, healthydood, zdrava hrana, roditeli, deca

  Припрема :

  Просото варете го во 3 литри вода околу 20 минути. Процедете го, но водата сочувајте ја. Сомелете го просото како каша со помош на блендер или миксер, потоа ставете во водата од просото, додадете 5 лажици маслиново масло и сол по вкус. Исецкајте го празот на кругчиња, а потоа издинстајте го во маслиново масло.

  Во веќе издинстан праз додадете го и просото. Спанаќот измите го и попарете го во врела вода. Исецкајте го спанаќот и додадете го просото со праз. Сето тоа добро измешајте го и ставете го во плех кој претходно ќе го намачката со маслиново масло. Наросите сусам и печете го во загреана релна на 200 степени околу 30 минути.