ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Здрава исхрана   >  Пита од тиква
  Пита од тиква

  Пита од тиква

  Во зимските месеци специјалитетите од тиква можат да бидат прав избор за вашите малечки.

  Потребно е:

  Пола килограм тенки кори

  Околу еден килограм крупно изрендана тиква

  Шеќер, ванилин шеќер

  Масло

  Презла

  Цимет

  Припрема:

  Одвојте три кори и попрскајте ги со масло во тенок слој. Додајте рендана тиква и попрскајте ја со 2-3 лажички шеќер (во зависност од вашиот вкус), пола кесичка ванилин шеќер и една лажичка презла. Ако сакате цимет додате го и него, а за правите гурмани препорачуваме и ситно исецкани ореви.

  Завиткајте ја кората и ставете ја во тава со масло. Постапката повторувајте ја додека не ги потрошите сите кори. Печете во загреана рерна на 170 – 200 степени. Питата е испечена кога кората ќе порумени. Ако не сакате да биде премногу крцкава, тогаш питата извадете ја од рерна на кратко и покријте ја со влажна крпа.

  А потоа следи вистинско уживање!