ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Практични Мајки   >  План за исхрана на трудница со гестациски дијабетис
  План за исхрана на трудница со гестациски дијабетис

  План за исхрана на трудница со гестациски дијабетис

  План за исхрана на трудница со гестациски дијабетис.

  За среќа, планот за исхрана на труднити со гестацијски дијабетис не се разликува многу од стандардната правилна исхрана. Препорака од Американската асоцијација за дијабетис е да се зема 25 проценти протеин, 25 проценти житарки и скробна храна и 50 проценти зеленчук која кое не содржи скроб, Листата на препорачани намирници за исхрана на трудница со гестациски дијабет вклучува:


  – Посно месо како што се пилешки гради и риба безбедна за храна на тгрудница.
  – Говедско месо
  – Јајца (или белки)
  – Овошје со низок гликемијски индекс (малини, боровнинци, јагоди)
  – Зеленчук (кељ, спанаќ, брокули, тиквици)
  – Здрави масти (авокадо, маслиново масло, орешести плодови и различни семиња, кокос)
  Што се однесува на забранета храна, таа не е изненадувачка, на листа на разбранети намирници е брзата храна, пржена храна, слатки, сокови и преработени производи богати со јаглени хидрати