ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Практични Мајки   >  Подгответе овошно изненадување за вашите малечки
  Подгответе овошно изненадување за вашите малечки

  Подгответе овошно изненадување за вашите малечки

  Подгответе овошно изненадување за вашите малечки

  Овошјето е првата слатка за вашето бебе, а кога бебето ќе ги запознае сите овошни вкусови, многу лесно ќе ги засака. Овошјето е идеална намирница за воведување на цврста храна а на самиот почеток се препорачува воведување на една цврста овошка со која на крајот би направиле комбинација која бебето најмногу ќе ја сака.
  Рецептот во продолжение е овошна комбинација за бебе со полни 6 месеци.
  Состојки
  – 100 грама суви кајсии
  – 2 праски или крушки (во зависност од годишното време)
  Припрема
  1. Излупете ги праските/крушките и исечете ги на парчиња. Сувите сливите ставете ги во вода и почекајте да соврие. Потоа, ставете ги на тивко да се варат околу 5 минути.
  2. Потоа, додајте ги парчињата праска/крушка и сите заедно варете ги уште 2 минути.
  3. На самиот крај измиксајте се во блендер