ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Актуелно   >  Погледнете што Катарина Ивановска им препорачува на сите родители!
  Погледнете што Катарина Ивановска им препорачува на сите родители!

  Погледнете што Катарина Ивановска им препорачува на сите родители!

  Најпознатата македонска манекенка Катарина Ивановска сними реклама во која им препорачува на родителите да ги вакцинираат своите деца. 

  „Јас сум вакцинирана. Го вакцинирав и моето дете“, вели Катарина Ивановска во кампањата за Европската недела на имунизација. 

  Под видеото постирано на facebook страната на Министерот за Здравство Венко Филипче беше испишано следното

  “Вакцинацијата спасува милиони животи. Признаена е како една од најуспешните и најекономични здравствени мерки во светот. Високиот опфат на вакцинација на соодветна возраст, создава колективен имунитет. Не постојат научни докази за поврзаност меѓу вакцината против мали сипаници, заушки, рубеола (MMR вакцина) или која било друга вакцина со аутизмот или аутистичните нарушувања. Вакцините се произведуваат во опкружување и процес кој подлежи под многу контроли. 

  Апелирам сите родители да ги вакцинираат своите деца, за да може да ја спречиме епидемијата од морбили (мали сипаници)!”