ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Трудници   >  Полесно до забременување: Совети и храна за зголемување на плодноста
  Полесно до забременување: Совети и храна за зголемување на плодноста

  Полесно до забременување: Совети и храна за зголемување на плодноста

  Во последниве години, сè повеќе жени имаат проблем со стерилитет. Ако сакате да забремените, но не успевате, Ви откриваме природни начини за подобрување на вашата плодност.

  Ниту една жена објективно не може да знае дали ќе има проблеми со зачнувањето додека не се обиде да забремени. Ако сте помлади од 35 години, а  една година безуспешно се обидувате да забремените, тогаш обратете се кај вашиот гинеколог за на време да дијагностицира потенцијален проблем и да ве упати на понатамошно лекување. Ако имате 35 години или повеќе, ќе мора брзо да реагирате –  обратете се на експерти ако по половина година имате неуспешни обиди да забремените.

  Како да забремените полесно?

  Додека се обидувате да забремените, Вие и Вашиот партнер, ќе треба да го промените вашиот начин на живот и исхрана, бидејќи се покажа дека одредени видови на храна има позитивно влијание врз плодноста.

  1. Овулација

  Прво, бидете сигурни кога можете да останете во блажена состојба и правилно сметајте ги вашите плодни денови. Напишете  го во календарот секој месец – ова ќе ви помогне да ги откриете деновите на овулација. Бидете сигурни дека ќе водите љубов во овие денови, за да имате поголема шанса да забремените. Нека вашиот љубовен живот не е пречка за забрзан начин на живот, стрес и секојдневни обврски. Ако сакате да забремените, бидете сигурни да имате здрав љубовен живот.

  2. Стрес

  Стресот е една од главните причини за неплодност кај жените, и е многу важно од истиот да се  ослободите, или барем да го намалите. Можете да го елиминирате на многу начини и може значително да го намалите со практикување на јога. Бидете редовно физички активни да останете во форма и да бидете здрави, и имајте на ум дека умереното вежбање може да ви помогне да останете во блажена состојба.

  3. Вишокот килограми

  Физичката активност, но и правилната исхрана се клучни фактори за полесна бременост, бидејќи вишокот килограми ги намалува шансите за зачнување. Затоа, ако планирате потомство, грижите се за вашата тежина и бидете сигурни дека имате соодветна тежина, но не заборавајте да се консултирате со вашиот лекар пред да бидете на диета.