ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Практични Мајки   >  Портокалово носе кај бебето
  Портокалово носе кај бебето

  Портокалово носе кај бебето

  Многу родители се изненадени кога одеднаш ќе се појави портокалова или жолта боја на одредени делови од кожата на нивното бебе. Загрижените родители чувствуваат олеснување кога ќе дознаат дека тоа е преголема доза на моркови, тикви и друга храна богата со бета-каротин во исхраната на бебето.

  Честопати родителите не забележуваат дека кожата на бебето станува портокалова додека некој друг не го забележи тоа.

  Бебето има портокалова нос

  Хиперкаротенемија

  Морков, тиква и слатките компири се зеленчуци со кои често го храниме бебето кога почнува да јаде цврста храна. Додека има добро балансирана исхрана бебето, телото користи оптимална количина на бета-каротен, кој се претвора во витамин А. Кога вашето бебе троши повеќе бета-каротен од своите потреби, може да предизвика кожата да добие портокалова или жолта нијанса.Ова се нарекува хиперкаронемија, и не се смета за опасно.

  Што содржи бета-каротин?

  Покрај морков, тиква, и сладок компир, бета-каротин се наоѓа и во други видови овошје и зеленчук, вклучувајќи кајсија, диња, спанаќот, папаја, манго и праска.

  Иако бета-каротенот се претвора во витамин А и така вашето бебе го троши, самото тело претвора онолку колку што е потребно. Значи, за разлика од премногу земање, вишокот бета-каротен не предизвикува проблеми.

  Хиперкаронемија или жолтица?

  Многу родители се загрижени за жолтица кога ќе забележат дека кожата на бебето почнала да добива портокалова / жолта боја. Сепак, оние кои страдаат од жолтица имаат жолта боја на белките на окото, покрај промената на бојата на кожата. Ако промена на бојата на кожата е предизвикана од премногу внес на бета-каротен, белките на очите на бебето ќе продолжат да изгледаат нормално.

  Ако имате било какви проблеми во врска со здравјето на бебето, контактирајте го вашиот педијатар. Хиперкаронемијата е многу честа појава кај бебето. Ако вашето бебе редовно јаде моркови или друга храна богата со бета-каротин, постои голема шанса дека тоа е причина на портокалова боја на дел на кожата на вашето дете.