ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Деца   >  Позитивни и емотивни: 6 занимливости за децата кои се родени во јули.
  Позитивни и емотивни: 6 занимливости за децата кои се родени во јули.

  Позитивни и емотивни: 6 занимливости за децата кои се родени во јули.

  Позитивни и емотивни: 6 занимливости за децата кои се родени во јули.

  Мајките чиј термин за породување е во јули, нетпрпелливо ја очекуваат својата принова, а уште една добра вест е дека сте родиле дете кое низ животот ќе гледа со “розеви очила”.

  Еве неколку занимливости за децата родени во јули.

  1. Секогаш на животот гледаат позитивно

  Истражувањата покажале дека луѓето родени во јули многу често имаат убав поглед кон животот. Пролетните и летните месеци се топли, па таков е и темпераментот на бебињата родени на пролет или лето.

  2. Многу важни личности се родени во јули.

  Јули носи име по една од своите најпознати претставника – Римскиот ца Џулие Цезар кој е роден 12 или 13 ден од овој месец. Познати личности кои исто така го слават роденденот во јули е принцезата Дијата (1. јули), Никола Тесла (10 јули), Нелсон Мендела (18 јули) и Џек Кенеди (28 јули)

  3. Добро ги контролираат емоциите

  Според едно истражување спроведено во Јапоноија, бебињата родени на лето се смирени и добро ја контролираат емоцијата за разлика од своите есенски врсници. Децата родени во јули емоции имаат на претек и рано учат да се носта со нив, па кога ќе пораснат имаат добро однесување посебно кога ќе се најдат во непријатна ситуација или пак кога ја откриваат својата или пак туѓата грешка.

  4. Им треба поголем надзор

  Летните деца многу често знаат да одлетаат во свој свет, па во периодот на школување им треба поголем надзор со што успешно би ги завршиле обврските.