ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Практични Мајки   >  Правила кои посебно важат за жени: Овие намирници избегнувајте ги после 30-та година!
  Правила кои посебно важат за жени: Овие намирници избегнувајте ги после 30-та година!

  Правила кои посебно важат за жени: Овие намирници избегнувајте ги после 30-та година!

  Правила кои посебно важат за жени: Намирници избегавајте ги после 30-та година!

  Стручните лица во областа на исхраната водејќи се од нутриционистите, составиле списпок на 5 производи кои мора да се избегнуваат по 30-тата година. Ова посебно важи за жени.

  На прво место е шеќерот кој предизвикува воспалителен процес во телото и штети на колагенот и еластинот, кои се одговорни за млада и здрава кожа. Отфрлањето на чистиот шеќер нема да го реши проблемот, бидејќи многу производи содржат “скриени” шеќери, чиј износ исто така мора да се регулира.

  Потоа следуват низа на вештачки зачини и сосови: стручните лица препорачуваат да се заменат со природни зачини и сами да готвите.

  На девојките по 30-тата година се препорачува да заборават на внесот на тестенини, дозволувајќи си себеси само паста од цело црно пченица.

  Треба да се ограничи употребата на пецива и бел леб кои содржат голема количина на шеќер и глукоза, што може да смета на производството на колаген. Дајте предност на пченичниот леб и корисните слатки.

  Спротивно на сите митови за предностите на диетални пијалоци, стручните лица советуваат после 30-тата да се исклучат од својата исхрана бидејќи негативно влијаат на хормоните на штитните жлезди.