ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Здрава исхрана   >  Премногу овошје во исхраната на детето: Може ли да има проблем?
  Премногу овошје во исхраната на детето: Може ли да има проблем?

  Премногу овошје во исхраната на детето: Може ли да има проблем?

  Детските нутриционисти објаснија кој плод е најдобар за децата, но и зошто е важно да не се претера со овошје во исхраната.

  “Јади овошје!” Речиси нема мајка која не ја изговара оваа фраза секој ден, особено во летните месеци кога има сезонско свежо овошје. Меѓутоа, како и со сè друго – и со овошјето не треба да претеруваме. Бебешкиот нутриционист Манди Сахер на порталот Babyology објасни дека умереноста е клуч на здравјето, дури и кога станува збор за овошје.

   

  “Овошјето е супер-здраво, но не можеме да претераме со него”, објаснува нутриционист, додавајќи дека родителите треба да целат кон две порции дневно за децата, но ако се многу активни, тој број може да се зголеми на три. Вистински проблем се јавува кога овошјето почнува да ја заменува другата храна или кога се јаде на секој оброк во текот на денот. “Многу луѓе јадат овошје после секој главен оброк, но важно е оброците и ужинките да се одделат. Фокусирајте се на протеините и зеленчукот во оброците и оставете го овошјето за наутро или попладне”.

  Кое е најдоброто овошје за децата? Нутриционистот нагласува дека секој плод има свое добрина, но општо правило е да се избере она што природно има помалку шеќер, како што е зрнесто овошје. Таа, исто така, додаде дека е важно да се избере свежо, со целосни плодови, наместо она обработено на каков било начин.

   

  Децата треба да јадат храна што е природна и поблиска до природата. Избегнувајте закуски како преработено суво овошје. Иако сувото овошје треба да ги содржи сите витамини и минерали кои можат да се најдат во свежо овошје ако се суши природно – но тоа станува нездраво ако се суши со хемиски средства со додавање на конзерванси или дополнителни шеќери. Наместо тоа, дајте им свежо овошје во целосна форма, особено ако е сезонски, така што ќе бидете сигурни дека бебето ги внесува сите хранливи материи во него .

   

  Купувај сезонски и локално “Сета храна што не е од домашно производство со поголема веројатност е да биде полна со пестициди”, вели нутриционистот и додава дека е важно да се обезбедите тестирана храна за вашето дете, вклучувајќи проверено и чисто овошје, особено затоа што малите обично јадат повеќе овошје отколку возрасните.

   

  Целете кон тоа да овошјето биде најслаткото нешто во исхраната на бебето. Појадок не треба да биде полн со мед или суво овошје, по ручекот не може секогаш да има десерт, по вечера никогаш не треба да се јаде благо”. Нутриционистот додава дека децата треба да научат да ја прошират рамката на нивните вкусови.Јогуртот е одличен избор за да се запознае детето со кисела храна. Не купувајте засладени верзии, ако сакате да додадете нешто слатко, во обичен јогурт ставете некое овошје.