ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Практични Мајки   >  Причина поради која некои парови сакаат да покажуваат нежност пред другите
  Причина поради која некои парови сакаат да покажуваат нежност пред другите

  Причина поради која некои парови сакаат да покажуваат нежност пред другите

  Причина поради која некои парови сакаат да покажуваат нежност пред другите

  Држење за рака, бакнување , милување преку облека се само некои од потезите како некои партнери искажуваат нежност во јавност. Студија објавена во часописот “The Journal of Sex Research” открива дека постои занимлива мотивација позади таквото однесување.

  Главната причина за искажување нежности во јавност е желбата да се привлече внимание и да се покаже на останатите и околината дека знаете да бидете романтични и дека сте многу заљубени.
  Испитаните мажи воглавно кажале дека тоа го прават за да излезат “фраери”, додека жените таквото однесување го префрлаат на тоа дека сакаат да предизвикаат љубомора кај останатите девојки.
  Истражувањето е спроведено на 349 лица со хетеросексуална ориентација во возрасна доба помеѓу 17 и 35 години.
  Психолозите тврдат дека многу парови имаат потреба другите да ја видат нивната врска во позитивно светло и затоа споделуваат заеднички фотографии по социјалните мрежи и јавно ја изразуваат љубовта.