ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Деца   >  Природен сируп против кашлање кај децата
  Природен сируп против кашлање кај децата

  Природен сируп против кашлање кај децата

  Ако вашето дете со денови кашла и од плуќата се слуша благо шкрипење, направете природен сируп кој е ефикасен за сузбивање на кашлицата, а помага и да се исфрли слузот од организмот. Овој сируп го зајакнува и имунитетот на детето, па во наредниот период ќе имате многу поретко такви тешкотии.

  Состојки:

  200 гр. излупен овес

  200 гр. (една чаша шеќер)

  200 мл. вода

  Припремање:

  Овесот измијте го, потоа ставете го во тенџере со водата и шеќерот. Смесата нека се вари неколку минути (да се стопи шеќерот). Сирупот припремајте го навечер и оставете го да отстои до утрото. Наутро прецедете го овесот. Од оваа количина ќе имате сируп за четири до пет дена.

  Примена:

  Секое утро давајте му на детето мала чаша од сирупот на празен желудник. Сирупот треба да го давате 40 дена и многу е важно да не прескокнувате денови.