ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Практични Мајки   >  Природни бои за јајца: куркума за интензивни жолти велигденски јајца
  Природни бои за јајца: куркума за интензивни жолти велигденски јајца

  Природни бои за јајца: куркума за интензивни жолти велигденски јајца

  Покрај  зеленчук и овошје, за фарбање на јајца можете да ги користите и зачините.Погледнете како со помош на  куркума  да го добиете ова прекрасно жолто јајце.

  Неопходно е (за три јајца):

   

  Јајца

   

  Зачин куркума (две супени лажици)

   

  7,5 dL вода

   

  Оцет

   

  Малку сол

  Подготовка

   

  1. Измешајте ги зачинот, водата, лажица оцет, малку сол и потопете ги јајцата.

   2. Оставете ја водата да зоврие и варете ги јајцата како што обично ги варите. Куркумата многу брзо бои, па јајцата ќе бидат обоени додека се сварат.

  3. Не фрлајте ја жолтата вода во секој случај, но отстранете ги јајцата во посебен сад со ладнавода, така што тие да не се готват повеќе од  нивната топлина.

   4. Кога ќе се изладат, извадете ги и нека се исушат. Дотогаш, ќе ви биде јасно дали вашата боја е доволно интензивна или не. Ако не, само ставете ги јајцата во водата што сте ја зачувале (но да биде ладна) и нека постојат во фрижидерот.

   5. Кога јајцата се целосно сушени, премачкајте ги со масло за да светат поубаво.