ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Деца   >  Проверена формула: Што го засмејува бебето и зошто?
  Проверена формула: Што го засмејува бебето и зошто?

  Проверена формула: Што го засмејува бебето и зошто?

  Криењето на лицето со рацете, правење гримаси и создавање разни звуци … Родителите обично имаат своја “единствена формула” за да ги засмеат нивните малечки. Но, зошто на бебињата  овие работи им  се смешни?

  Д-р Каспер Едимен од Универзитетот во Биркбек во Лондон спроведе истражување за да дознаете што е смешно за децата и зошто. Тој составил детален прашалник за родителите, кои исто така му испратиле видеа и кратки извештаи за тоа што ги натерало нивните деца да се смеат.

  Досега 1.400 родители од 25 земји ширум светот  одговориле на овие прашања во детали и објаснуваат дали нивното бебе обично се смее во одредени периоди од денот, која  играчка или детски песни им се најсмешни.

  Во текот на првата година од животот, смеата и солзите се единствениот начин на комуникација на бебињата. “Плачот е знак дека нешто не им одговара на децата и сакаат да го промените, додека се смеат спротивното – тие сакаат да  продолжите со  она што го правите, вели д-р Едимен.

  Еден од најдобрите начини да им изнудите насмевка е преку еден допир и затоа се смеат кога ги скокоткате, без разлика колку години имаат. Природно, допирот, голицкањето стимулира различни нервни завршетоци, а смеата се јавува како реакција.

  Друга работа на која се смее бебето е одразот во огледалото. Научниците тврдат дека децата не се препознаваат во огледалото на возраст до 18 месеци. Зошто тогаш се смеат?

  Д-р Едимен, психолог, верува дека огледувањето на бебето “ја распаѓа” природната општествена конвенција, што го тера бебето да се смее.

  “Комуникацијата и социјалната интеракција значи присуство на друго лице, а одразот во огледало е некој вид на комуникација без друга личност, што на  бебиња им е страшно смешно”. Покрај тоа, ова е еден од начините на кои бебињата го истражуваат и исполнуваат светот.

  Интересно откритие до кое научниците дојдоа е дека, спротивно на вообичаеното верување, смеењето е присутно кај бебето на најмладата возраст.

  Резултатите од оваа студија покажаа дека 90 отсто од бебето се насмевнуваат веќе во првите два месеци од животот и гласно се смеат само неколку недели после тоа.

  Се разбира, ова не е правило, но некои родители објавиле дека нивното бебе се смее гласно,  со само неколку недели од животот, но тука се и оние деца кои не се смеат до првата година од животот.

  “Овие резултати покажуваат дека луѓето имаат различни темпераменти од првите денови од својот живот”, објаснува д-р Едимен.

  Сепак, иако многу родители се обидуваат да ги насмеат своите деца, д-р Каспар Eдиман вели: “Смеата е првото нешто на дружељубивост, обично се смееме кога сте во друштво. Една од работите што ги откривме е дека честопати не е важно што прават родителите, но самиот факт дека тие се таму е доволно за да се насмевнат и да ги направат децата среќни “.

  Интересна работа е и тоа што повеќето родители инстинктивно играат со децата, кои имаат неверојатна способност да им дозволат на возрасните да прават работи што ги сметаат за глупави. Тоа децата ги засмејува, но исто така се гради и врска помеѓу родителите и децата, објаснуваат научниците.