ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Здрава исхрана   >  Рецепт за палента со сос од зеленчук
  Рецепт за палента со сос од зеленчук

  Рецепт за палента со сос од зеленчук

  Потребно е:       

   

  100 грама палента (пченкарен гриз)

  2 лажички маслиново масло

  1 главица кромид

  1 мало струкче праз

  3 домати

  1 модар патлиџан

  1 морков

  50 грама трапис сирење (или друго)

  свеж босилек

   

  Подготовка:

   

  Подгответе ја палетата според инструкциите од пакувањето. Оставете ја настрана. Загрејте го маслото, а потоа издинстајте го ситно исечениот кромид и праз (и зелениот дел). Додадете малку вода и крчкајте додека масата не стане кашеста. Полијте го доматот со врела вода, излупете го, исецкајте го на коцки и ставете го во тавата со кромид и праз. Крчкајте 5 минути. Во меѓувреме, изрендајте го морковот, и додадете го во сосот. Модриот патлиџан испечете го во рерна, излупете го, отстранете го”месото”, а потоа измешајте го со сосот. Гответе десет минути. Конечно, посипете со свеж, ситен босилек. Подготвениот сос од зеленчук прелијте го на палентата и вкусниот ручек е готов.