ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Здрава исхрана   >  Риба во исхраната на бебето
  Риба во исхраната на бебето

  Риба во исхраната на бебето

  Кога да внесувате риба во исхрана на бебињата?

   

  Рибата е најдобар хранлив балансиран продукт, полесно се вари од месото и е полна со витамини и минерали. Покрај тоа, содржи омега 3 масни киселини, и има помалку маснотии и холестерол, особено во однос на црвено месо.

   

  Омега 3 масните киселини мора да се внесуваат преку храна, бидејќи човечкиот организам не е во можност да ги создаде а се од суштинско значење за развојот на мозокот.

   

  Истражувањата покажаа дека воведувањето риби во храната за бебиња до 9-тиот месец го намалува ризикот од егземи и други проблеми со кожата.

   

  Во почетокот може да ја варите рибата за вашето бебе, а подоцна (од осмиот месец) да се пече во рерна или да се пече на скара. За време на подготовката, дозволено е додавање маслиново масло и билни зачини.

   

  Ако ја варите, потребни се десет минути за да биде готова. Бидете сигурни дека е готова со тоа што ќе ја боцнете со вилушка. Ако  лесно се одвојува од вилушката, тоа значи дека е готова. Кога се пече, потребни се десет минути на едната страна за парче дебело околу 2,5 сантиметри.

  Паштета од туна за бебиња

  Домашна паштета од туна е одличен избор за појадок на бебето по 9-тиот месец. Можете да ја подготвите на следниов начин:

   

     Измешајте една конзерва туна во парче со две цврсти жолчки, две кафени лажички кремсир, две кафени лажички сенф , и  доколку сте вовеле и белки во исхраната на бебето и малку мајонез додадете.

     Со оглед на тоа дека добивате поголема смеса за еден оброк за бебето, можете да одделите еден дел од неа и да додадете мајонез, бибер и сол и така да добиете појадок за целото семејство.

     Послужете со парче двопек, леб,крекери или тост леб.