ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Деца   >  Шеќерот и солта не се за бебиња!
  Шеќерот и солта не се за бебиња!

  Шеќерот и солта не се за бебиња!

  Светската агенција за воспоставување на стандарди за храна објави извештај за исхраната во кој родителите се советуваат да не им даваат на бебињата на возраст под една година  храна која содржи шеќер и сол. Максималната дневна содржина на сол што е безбедна за мали деца од оваа возраст е 1 грам. Освен тоа, треба да се земе предвид изборот на oризови и пченични снегулки, бидејќи многу производители во нивните производи додаваат сол и шеќер. Значи, кога  купувате индустриска храна за бебиња, внимателно прочитајте ја нејзината содржина! Би било најдобро да се одлучите за органска храна за бебиња.