ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Трудници   >  Сексуални односи после породување
  Сексуални односи после породување

  Сексуални односи после породување

  Уморни сте од сите очекувања. Вашата сексуална желба е нула (благодарение на приспособување на нивото на хормони, особено ако доите). Секојдневниот живот со бебето е толку различен од животот што го живеевте, и овие денови ќе изгледаат како далечна меморија за вас. Само затоа што вашиот лекар кажал дека сте физички подготвени за односи не значи дека остатокот од вас е подготвен за тоа.

  Дури и ако немате потреба да водите љубов, може да се фокусирате на други работи. Посветете се еден на друг и уживајте. Според една студија на Универзитетот во Висконсин, 65% од жените имале еден вид сексуална врска со својот партнер во текот на првиот месец по породувањето, 34% од нив имале орален секс, додека само 17% имале сексуални односи.

  Вообичаени после породилни грижи

  Дали односот ќе боли?

  Ако сте имале тешко породување, било какво шиење, ако епихотом е направен, може да почувствувате напнатост и притисок во вагината.

  Ако се опоравувате од царски рез, сеуште можете да почувствувате болка во долниот дел на стомакот, каде што имате лузна. Мисионерската поза може да се врши притисок врз раната, па затоа би било подобро да се разгледаат други пози. По овој вид на породување, подолго време, ќе треба да го повратите чувството и да се опуштите и да уживате во сексуалниот однос.

  Ако доите, промените во нивоата на хормонот може да доведат до сувост на вагината. Ако тоа се случи, обидете се со користење на лубриканти.

  Дали вагината е поголема од порано?

  Вагината е многу еластична, се растега да излезе детето и се враќа многу брзо и блиску до состојбата пред бременоста – но нормално е да биде нешто поголемо отколку што било порано. Колку поголема зависи од различни фактори:

   

     колку е големо твоето бебе,

     колку деца си ималa,

     вежбате ли Кегелови бежби редовно за да го зајакнете тонот на мускулите на вагината.

   

  Општо земено, впечатокот на двојките по природното раѓање, што се должи на шиењето, е дека вагината е малку потесна од порано. Но ситуацијата брзо се враќа на старо.

  Дали мојот сопруг ќе ме привлече сексуално?

  Ако вашиот маж се чини дека е далеку помалку заинтересиран за секс, запомнете дека тој поминува низ многу работи. Веројатно е исцрпен и збунет од новите барања кон него, сега кога има бебе во куќата.

  Исто така, потребно е време да се прилагоди на фактот дека неговата секси сопруга сега е мајка. Зборувајќи отворено за вашите чувства и за сите промени што може да се случат, бебето носи дополнително зближување ако и двајцата сте подготвени за тоа.

  Ако не е вистинското време за сексуален однос, сеуште можете да се дружите, мазите, гушкате, бакнувате. Но, потрудете се и да си дадете шанса за секс, тоа ќе биде вистинско уживање.