ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Трудници   >  Сланината е идеална храна за трудници и деца!
  Сланината е идеална храна за трудници и деца!

  Сланината е идеална храна за трудници и деца!

  Сланината е идеална храна за трудници и деца!

  Американски научници докажале дека сланината неправедно е декларирана како нездрава намирница, а посебно се препорачува на идните мајки. Еве и зошто…
  Истражувањата покажуваат дека комбинацијата на сланина со јајца е идеален доручек како за труднинците така и за децата.
  Американските научници од Северна Каролина, донесе сознание дека идните мајки кои ги јадат овие намирници дека ја поттикнуваат интелектуалната способност кај нероденото дете.
  На развојот на мозокот на бебето во стомакот, конректно влијане на состојки како колин, микронутриент кој е многу важен за хипоталамус-дел од мозокот кој е задолжен за памтење.
  Др. Џералд Вајсман признава дека заблагодарувајќи се она истражување голем број на научници до тогаш неправедно ги декларирале овие намирници како не-здрави.
  Од друга страна, британски стручни лица креваат аларм за сите деца кои два пати дневно јадат шунка, колбасици, виршли и сланина се зголемува рзикот од леукемија за дури 47 проценти. Причината е тоа што овие работи се прерабоетни, доколку не се домашни, полни се со канцерогени нитрати и други штетни состојки.