ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Практични Мајки   >  Славните жени како инспирација: Имиња за силни девојки
  Славните жени како инспирација: Имиња за силни девојки

  Славните жени како инспирација: Имиња за силни девојки

  Славните жени како инспирација: Имиња за силни девојки

  За девојчиња кои не се плашат од неуспех и кои се стремат кон животни достигнувања. Името нема да ги заштити од животните препреки, но би им давало ветар во едрата да ги остварат своите замисли баш како што тоа го прават славните жени по кои го добиле името.
  Изборот на “големите” жени за среќа не е мал, а ние издвоивме неколку од нив…
  1. Клеопатра
  2. Јованка/Јована (Орлеанка)
  3. Индира (Ганди)
  4. Исидора
  5. Теодора (византијска царица)
  6. Викторија (кралица Викторија)
  7. Катарина
  8. Елизабета
  9. Еленор (Рузвелт)
  10. Валентина (првата жена која отишла во вселената, космонаут и политичарка)
  11. Малала (Јусуфзаи, најмлада жена која добила Нобелова награда за мир и икона за силна жена)
  12. Глорија (најславна феминистка во модерната доба)
  13. Амелија (Ерхарт, американска пионерка на авијација и борец за женски права)
  14. Клара (Цеткин, по кога се слави 8ми Март, денот на жената)