ЕЛЕКТРОНСКИ ИНФОРМАТОР

Претплати се на нашиот електронски информатор и добивај информации за промоции и нови производи!

  • Нема производи во кошничката.
  a
    >  Практични Мајки   >  Соодветна заштита на бебињата од бактерии
  Соодветна заштита на бебињата од бактерии

  Соодветна заштита на бебињата од бактерии

  Во борбата со бактериите не ви се потребни антибактериски средства. Вообичаените производи и методи се подеднакво ефикасни, и тие се уште подобри на долг рок – бидејќи тие не предизвикуваат создавање отпорни бактерии.

  Како да ги заштитиме бебињата од бактерии?

   

  Дали имате мало дете, така што ќе станете посвесни за можните бактерии во куќата? Дали купувате антибактериски производи?

  Наместо да се бориме против бактериите со прекумерно силни агенси за болнички услови и пациенти со нарушен имунитет, предлагаме пет совети од здравиот разум:

  1. Во станот каде што мало дете лази не се влегува во чевли. Побарајте од гостите да го почитуваат ова едноставно правило и понудете им удобни влечки. Особено оние кои се зимурливи. Овој едноставен потег ќе го спречи влегувањето на нечистотијата од надвор – и на подот на бебето нема да пронајде измет или други прљавштини кои се залепиле на ѓоновите, оловна прашина или други хемикалии од улицата.

   

  2. Спуштете ја даската на WC шољата пред да ја ослободите водата. Ако не, бактериите од тоалетот ќе бидат разнесени во воздухот. Тие ќе се угнездата на блиските објекти, како што се играчки за бања, крпи и четки за заби.

   

  3. Играчките за капење или оние што вашето бебе често гигризе треба редовно да се мијат со едноставни средства како вода и сапун.

  4. И последниот најважен начин да се отстранат бактериите во куќата? Редовно мијте ги рацете – и вашите и на бебињата.